Bouwstenen voor christelijk onderwijs in AI-tijden 15 december 2025

“Hoewel Artificial Intelligence (AI) niet de enige ontwikkeling is die reactie van het onderwijs vraagt, is het wel een heel belangrijke. AI raakt namelijk direct je mensbeeld, hoe je kennis opvat, en wat je ziet als de taak van de leraar. Het is een katalysator die het denken over goed christelijk onderwijs op scherp zet”, aldus Bram de Muynck.

De afronding van het lectoraat ‘Persoonsvorming en identiteit’ wordt gemarkeerd door een symposium waarin hij en andere genodigden enkele bouwstenen benoemen die een fundament kunnen vormen onder het concrete denken en handelen in de klas, ook als het om AI en het onderwijs gaat. 

Bram de Muynck

Waarheid en kennis

Allereerst liet Trevor Cooling zien dat het ertoe doet dat leerlingen merken hoe we waarheid en kennis opvatten. In tegenstelling tot bijvoorbeeld relativisten, erkennen we het bestaan van een Waarheid buiten onszelf.

Tegelijkertijd merken we ook dat we feilbare mensen zijn, die niet alles kunnen bevatten en er daarom met elkaar ook steeds naar zoeken hoe de werkelijkheid zo goed mogelijk geïnterpreteerd kan worden. Bovendien gaat het bij waarheid of wijsheid over veel meer dan alleen feitelijke kennis of informatie, die onder meer via AI tot je komt. Alleen als je een vlinder in zijn volle glorie ziet vliegen van bloem naar bloem, leer je echt wat een vlinder is.

Overhandiging boek courage to guide

Idealen en waarden

Vervolgens onderstreepte Doret de Ruyter het belang van aandacht voor idealen en waarden, (juist) ook als nieuwe technologische ontwikkelingen zich voordoen. Leraren moeten minstens één keer per jaar nadenken over hun professionele idealen, waarbij geldt: “be high in aspirations, but modest in expectations”. 

In het lerarenberoep staat het floreren van leerlingen centraal, namelijk dat leerlingen de talenten ontwikkelen die hen in staat stellen om zelf een betekenisvol leven te leiden én om een waardevolle bijdrage te leveren aan het tot zijn recht komen van anderen en de wereld om hen heen. De blijvende aandacht voor waarden en vorming in het onderwijs is belangrijk. Leraren kunnen deze waarden ‘voorleven’ en zo een rolmodel voor leerlingen zijn.

Foto van de zaal

Gemeenschapsvorming en betekenisgeving

Bram de Muynck pleitte voor gemeenschapsvorming en recht doen aan de hermeneutische ruimte om weerbaar te zijn in tijden van individualisering en technologie. Aandacht voor gemeenschapsvorming blijkt bijvoorbeeld uit het spreken over ‘gaven’ in plaats van ‘talenten’, want daarin resoneert dat elke leerling zich mag ontwikkelen en inzetten ten dienste van de gemeenschap. 

De gemeenschap zou ook in de didactische driehoek een plek kunnen krijgen, als een ring om de leerling, leraar en leerinhoud. Hermeneutische ruimte is “de menselijke gave om betekenissen te ontvangen en betekenissen te verlenen” (naar Pollefeyt, 2020). Leraren zijn geroepen om die gave te benutten en zowel de ontvangende als verlenende activiteit te maximaliseren, ook als het om godsdienstige inhouden gaat. Voor deze persoonlijke betekenisgeving bij leerlingen (en onszelf!) is tijd en vertraging nodig, en het is onze uitdaging om die in de huidige tijd te stimuleren.

Foto van een dialoogsessie

Hogere bestemming en verwachting

Roel Kuiper beschreef vorming als gerichtheid op een hogere bestemming. De mens is geschapen naar het beeld van God en de mens heeft een opdracht op aarde. Het is belangrijk om te zien dat mens én schepping diepgaand relationeel zijn. 

Je leert jezelf niet beter kennen door in de spiegel te staren, maar juist via zintuigelijke ervaringen in contact met iets buiten jezelf. Zo mag je een plek innemen in de wereld die ook al voor jij er was, gevormd is. Je mag je bijdrage leveren, maar leert ook je bescheiden plek kennen. Een aandachtige en liefdevolle houding is daarvoor nodig: opletten, verwachten, gehoor geven en zorgen. 

Die verwachting is niet de verwachting van ‘futurum’ (de toekomst van de mens, het verlengde van onze voorstelling), maar juist van ‘adventus’ (de toekomst die op ons afkomt, echt nieuw en anders). Die adventus is het wenkend perspectief voor het christelijk onderwijs.  

Meer nieuws

    • Onderzoek: jongeren gebruiken AI volop

      Hoe gebruiken kinderen en jongeren AI? Die vraag stond centraal in een onderzoek van het onderzoekscentrum van Driestar educatief. Ruim 1.300 respondenten uit onze achterban, leerlingen en jongeren van groep 6 tot en met 25 jaar, vulden een vragenlijst in over hun AI-gebruik. De resultaten laten zien hoe intensief jongeren AI al gebruiken en welke vragen dat oproept voor ouders, docenten en scholen.

    • Goed werkgeverschap stopt niet bij het afscheid

      Onlangs mochten we een groep gepensioneerde collega’s verwelkomen op onze hogeschool. Mensen die zich jarenlang met toewijding hebben ingezet voor Driestar educatief en daarmee hebben gebouwd aan de organisatie die we vandaag zijn.

    • Online voorlichting opleidingen schoolleiders op 12 mei

      Wie zich wil ontwikkelen als schoolleider kan kennismaken met de opleidingen Schoolleider Basisbekwaam en Schoolleider Vakbekwaam. Deze trajecten richten zich op het versterken van leiderschap in de dagelijkse onderwijspraktijk.

    • Christelijke Digitale Vorming naar een nieuwe fase

      De vraag hoe we jongeren toerusten voor het digitale leven speelt op steeds meer scholen. Na een recente behoeftepeiling rondom Christelijke Digitale Vorming is duidelijk geworden dat dit geen bijzaak is.

    • Hizkia Neuteboom over Wonderlijk gemaakt: ‘De gesprekken in de klas komen echt op gang’

      EBS De Rots in Ede is met Wonderlijk gemaakt gaan werken, omdat het team seksuele vorming op een zorgvuldige en verantwoorde manier een plek wilde geven binnen hun basisschool, geworteld in de waarden van de Bijbel. Leerkracht Hizkia Neuteboom vertelt: ‘De methode sluit goed aan bij onze populatie en bij onze identiteit.’